Červenec 2012

Baskytara v rocku a metalu

27. července 2012 v 12:32 | K. |  Články
Tento článek je směřován všem muzikantům a baskytarovým šílencům.


Dne 29.2.2012 se konal workshop, který se jednoduše zapsal do paměti všech ostravských basáků a basaček. Všichni hltali každé Markovo slovo a po skončení workshopu nebyla absolutně žádná šance si s Markem pokecat, protože u něj byl nával. Jó, takhle to vypadá, když si do malinké prodejny pozvete uznávaného a tak trochu slavného českého baskytaristu. Bez větší pozornosti to prostě nejde.

Vše začalo před pátou hodinou. Jelikož jsem k prodejně přijela tak patnáct minut předem, chvíli jsem se procházela, nechtěla jsem tam moc dlouho před začátkem workshopu "okounět". Když jsem do ostravské prodejny Kytary.cz ale zhruba deset minut před začátkem došla, nestačila jsem se divit. Poslední volné místo k sezení už na mne čekalo a lidé stále přicházeli. My, jako smělí návštěvníci workshopu a také potencionální zákazníci, jsme dostali jako pozornost katalog firmy Yamaha (jejich baskytary nám Marek s radostí předvedl), první výtisk magazínu Echo a nepříliš basácké (cca 1.0 mm) trsátko s logem Kytary.cz.

Pak to přišlo, otočila jsem hlavu o devadesát stupňů, a hle! Pozřela jsem onu legendu, Marka Haruštiaka, jak se v pohodě baví s prodavači, ačkoli by už měl dávno předávat rozumy mladším generacím. Směle se vydal k malému pódiu lemovanému z každé strany baskytarami Yamaha, posadil se a započal workshop. Jelikož si to dále moc nevybavuji, tak to vezmeme trochu stručněji. Zahrál nám pár ukázek z tvorby svých kapel, předvedl basácký um a také nám poradil, jak cvičit stupnice. Malinko si zaklel, pak se omluvil a hrál dál. Předával rozumy, odpovídal na dotazy a ze všeho se rázem stal pohodový večer s basákem, který to prostě umí a nestydí se za to. Klidně si i udělá reklamu na svojí kapelu, ale nikomu to nevadí. Vždyť proč vlastně. Hodina uběhla rychle a workshop musel skončit. U Marka byl nával a mnozí byli nuceni už odejít, protože v prodejně začalo být nedýchatelno. Vypadalo to, že si hvězda tohoto večera nejspíš zašla popít s místními baskytaristy do nedaleké krčmy, a všichni byli šťastní.

Tak to skončilo, někteří se k basákovi se zvučným jménem ani nedostali, druzí s ním zase šli popíjet. Je to různé, avšak každému se workshop líbil. Marek je charismatický a jde si za svým. Ani se nedivím, hrát jako on, tak už jsem dávno pryč, tam někde v Anglii. Ale ne, on už tam vlastně je!
Vše na tomto blogu je autorského původu, který přisuzuji sobě. Co se ale nedozvím, to mi neublíží. Proto se hodně snažte, abych na případné kopírování nepřišla.