Jak je to s těmi konspiracemi

9. listopadu 2012 v 9:30 | K. |  Úvahy a postřehy
Není to tak dávno, co jsem ve škole psala slohovou práci na jedno ze zadaných témat - "Život pod modrou lištou, aneb fenomén Facebook". A není to tak dávno, co jsem kompletně musela přehodnotit celý svůj život a začít na všechno takříkajíc srát. Omlouvám se za ten výraz, já totiž obvykle vulgárně nemluvím.

Víte vy, čím to všechno začalo? Konspiracemi. Něčím, co vás naprosto pohltí a vy se stáváte paranoidním člověkem bez špetky vlastního rozumu. Záleží samozřejmě na povaze, temperamentu i míry inteligence. Ovšem když jednou začnete "přemýšlet" o něčem, jako jsou konspirační teorie, zdánlivě není cesty zpět.
Tyto teorie jsou specifické pro svůj puzzlový efekt (vše do sebe perfektně zapadá), mimořádnou přesnost a dokonalost, v poslední době ale i pro tzv. "ovčí výroky". Nejednou jsem se na diskuzních fórech, nebo i Facebookových stránkách a skupinách, setkala s miliony rádoby-názorů na dnešní společnost, které rádoby-trefně vystihují vše, co se ve světě děje. Určitě nejsem ale jediná, komu tyto názory připadají přinejmenším úsměvné.

O člověku, který konspiraci zakusil

O někom, kdo je mi velmi podobný. O člověku, který konspiraci zakusil.
Jak že to začalo? Ano, bylo to minulý rok. Spiknutí bylo na spadnutí a všichni vyčkávali další katastrofu, nebo snad ne? Ne, ne, ne. Takhle to vlastně nebylo.
Všechno to začalo jedním amatéským pořadem na YouTube, který, musím sama uznat, byl v některých částech určitě částečně pravdivý. Šlo to ale dál. Myšlenky okolo konspiračních teorií toho člověka přivedly skoro až k paranoii, protože konspirace se dají rozvíjet dalšími konspiracemi. Uvedu příklad. Přemýšlíte zrovna o známé frázi, která tvrdí, že Rockefelleři financovali A. Hitlera během 2. světové války. Konspirační teoretik se ale nezastaví při jedné větě, musí jít dál - do hloubky.

Chronologicky by to mohlo být nějak takto:

  • Hitler byl antisemitista.
  • Rockefelleři/Rotschildové a "elity" chystají spiknutí s židy.
  • Proč jej tedy financovali?
A přesně tady vzniká ten rozpor. Rozpor, který nutí konspiračního teoretika jít ještě dál. Najednou si klade otázku, zda jsou všechny teorie jen uměle vypuštěné bláboly, které mají za úkol přivést lidi k téměř přirozenému antisemitismu, anebo je jednoduše zabavit - aby něco řešili a měli tak pocit "nadřazenosti". On ten samotný pocit je vlastně přirozený. Každý konspirátor, který na něco přijde, má pocit nadřazenosti a cítí se v tu chvíli jako génius - jako někdo, kdo ví "něco víc" než ti ostatní.

Ten náš příkladový člověk se cítí nadřazeně, ovšem už se u něj objevují jakési příznaky lehké paranoie. S teoriemi jde pořád dál, vykládá všem, že jsou jen ovce. A hlavně nezapomene vždy zmínit, že se nedívá na televizi a uznává jen alternativní média. Vlastně uznává jen všechno alternativní. Žije si dokonalý život konspiračního teoretika.
Po nějakém čase nastane zlom, ovšem jen u inteligentněji smýšlejících jedinců. Pochopí, že takhle prostě nelze dál a začnou na všechno srát.

Teď se nabízí velmi důležitá otázka.

I kdyby všechny konspirace byly pravdivé, je nějaká šance, že bychom to změnili? Když to fungovalo doteď, proč by nemohlo i dál?

Ano, vím. Londýn vám nevyšel, zkusíte to znovu. Budete mít ale ještě tolik příležitostí?

A nyní krásná citace na závěr;

To, že jsem paranoik, ještě neznamená, že po mně nejdou.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Doma Doma | Web | 9. listopadu 2012 v 17:59 | Reagovat

Skvělý článek, a citát na závěr je skvělý, asi se do toho taky víc zavrtám :D.

2 Houbička Houbička | Web | 9. listopadu 2012 v 19:20 | Reagovat

Ani nevíš, jak moc ti rozumím. Hlavně tedy s tím, že není cesty zpět.

U mě tohle začalo hippies a punk subkulturou a anarchií. Našla jsem si skvělého kamaráda, který dloouho žil jako anarchista - bydlel ve squattech, jedl neškodné jídlo z popelnic, cestoval stopem, co nejméně (nebo vůbec) používal peníze.
Po dobu dvou měsíců to byly propovídané dny i noci o neonacistech, antifě, anarchistech, punkerech... Dívala jsem se na videa policejní brutality, četla jsem šílené statistiky jako že se 40% jídla na světě vyhodí a přitom každý osmý hladoví, nebo že je v ČR půl milionu volných bytů a lidi umíraj na ulici.. A přitom každý by měl kde bydlet a planeta má na uživení 14 miliard lidí...
Začalo mě to sr*t. (Pardon. Já také sprostě většinou nemluvím).
Celej tenhle systém, společnost, naše hodnoty, názory..

Později jsme se začala zajímat o filosofii a taky o konspirace...
Nejvíc jsem se zajímala o NWO a ilumináty.

Naprosto mě to pohltilo a už nedokážu žít normálně, všude vidím nějaký spiknutí, ničím si nejsem jistá, jsem paranoidní, mám noční můry, bojím se, jsem íšleně labilní.. Pos¨depsalo se to tedy hlavně na mé psychice.

A taky na plánech do budoucna. A podobně.

Je to šílený tenhle život.

Nedávno se v Německu natočil film Bojovnice a to je o holce, která se stane neonacistkou.
Slogan filmu je "Snadno se přidáš, ale dokážeš vůbec někdy odejít?" - Nedokážu. A je to hrozný.

A ten citát je úžasný. :) Myslím to o té paranoi.

3 K. K. | Web | 10. listopadu 2012 v 12:15 | Reagovat

[2]: Řekla bych, že zdánlivě není cesty zpět. Mně to postupem času začalo připadat čím dál, tím více směšné, a tak to skončilo naprostou nezaujatostí vůči všemu. Je mi to jedno.

Tvůj příběh je zajímavý. Mě se třeba náš současný systém docela hnusí. Nemám ráda západní kulturu, vlivem konspiračních teorií samozřejmě. Ovšem díky nim jsem si uvědomila spousty nových věcí a přehodnotila jsem také svůj vztah k náboženským institucím a tak podobně. Bylo by to na hodně dlouhé vypisování.

Věř, že pokud se na to budeš dívat nezaujatě, tak tě to někdy přestane pronásledovat. Musíš jen najít tu správnou cestu, jak pohlížet na svět. Měla jsem stejný problém jako ty, patrně mě to i poznamenalo - jsem trochu (dost) paranoidní, ale časem se to vstřebá. Všechno se vstřebá.

Západ, západní rádoby-kultura, to je to, co mě na dnešním světě nejvíce irituje a za co bych se, jakožto příslušník lidské rasy, nejradši styděla. Ovšem, jak už jsem říkala, takový je svět a to, jak na něj pohlížím já, se nemusí shodovat se smýšlením jiných lidí.

4 Jimmy Mindfucker Jimmy Mindfucker | Web | 10. listopadu 2012 v 20:28 | Reagovat

Hlavní problém konspiračních teorií - a říkám to dost často - je ten, že mezi těmi stovkami, možná i tisíci pravdivých teorií vystupuje nějaký, dost možná i silně náboženský fanatik, který to splácá všecko do sebe a udělá z ostatních teorií totální nesmysly, takže o nich ani nemá smysl přemýšlet.

Je to škoda, některé konspirační myšlenky jsou fakt dobré.

5 K. K. | Web | 10. listopadu 2012 v 21:10 | Reagovat

[4]: Teorie zůstává pořád teorií.

Náboženský fanatismus je také kapitola sama pro sebe, ale nevím o nikom, kdo by něco takového, jako ty popisuješ, dělal. Odkud bereš přesvědčení, že ze samotných konspiračních teorií někdo až posléze udělal totální nesmysly? Co když to byly nesmysly už od prapočátku jejich vzniku?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Vše na tomto blogu je autorského původu, který přisuzuji sobě. Co se ale nedozvím, to mi neublíží. Proto se hodně snažte, abych na případné kopírování nepřišla.